» سفید کردن دندان

سفید کردن دندان (Bleaching)

‫سفید کردن دندان‬‎

سفید کردن دندان یا Bleaching روش درمانی موثری برای داشتن لبخندی زیبا و جذاب است.این درمان اگر با نظارت دندانپزشک و با در نظر گرفتن علت تغییر رنگ و نیز بررسی سلامت دندانها انجام شود کاملا بدون عارضه و موثر است .

در ابتدا به توضیح علت تغییر رنگ دندانها می پردازیم.

دندان‌ها به مرور زمان و با گذشت سن دچار تغییر رنگ می‌شوند.این تغییر رنگ در اثر تغییر مواد معدنی مینا وعاج صورت می‌گیرد به این معنی که صاف و صیقلی بودن مینا به مرور کم می‌شود وشفافیت خود را از دست می‌دهد.دندان‌ها هم چنین ممکن است به علت مواد رنگی غذاها مانند چای و قهوه،باکتری‌ها و دود سیگار و قلیان دچار تغییر رنگ شوند.از آن جائی که سفیدی دندان‌ها به طور ناخود آگاه نشانه‌ای از جوانی بر شمرده می‌شود همواره سفید کردن دندانها مورد درخواست مردم بوده است.

در عمل سفید کردن دندانها از مواد اکسید کننده مثل پر اکسید هیدروژن برای روشن تر کردن دندان استفاده می‌شود.مواد اکسید کننده به داخل ساختار کریستالی میله مانند مینا نفوذ کرده و رنگیزه‌های رسوب کرده در بین هرم‌های مینائی را اکسید می‌کنند.با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار داردنیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می‌شود.

دو روش اصلی برای سفید کردن دندانها وجود دارد :

سفید کردن در مطب(Office Bleaching) :

در این روش مواد بلیچینگ با غلظت بالا به مدت ۴۵ دقیقه بر روی دندان قرار می‌گیرد.در این روش سفیدی دندان به سرعت پدیدار می‌شود .در این روش برای جلوگیری از تماس مواد اکسیدکننده با لثه‌ها از لایه محافظ مخصوصی استفاده می‌شود که دندانپزشک با مهارت بر روی لثه قرار می‌دهد وبا نور مخصوص محکم می‌گردد.ماده مورد استفاده در بلیچینگ مطب پراکسید هیدروژن یا کاربامید پراکسید است.ماده دوم نیز در دهان پراکسید هیدروژن ایجاد می نماید.ژل Office Bleaching در این موارد معمولاً حداکثر معادل 40% غلظت دارد. در این روش برای اثر بهتر و سریعتر ،از پرتو نورآبی مخصوص با طول موج حدود ۴۰۰ نانومتر و یا پرتو لیزر مادون قرمز دیود با طول موج حدود ۹۸۰ نانومتر کمک گرفته می شود.

Image result for office bleachingImage result for office bleaching


سفید کردن در منزل (Home Bleaching):

در این روش دندان پزشک یک قالب مخصوص پلاستیکی بر روی مدل دندانهای شخص ساخته وژل‌های بلیچینگ را در اختیار بیمار قرار می‌دهد.بیمار هر روز یک ساعت ژل‌ها را داخل قالب  قرار داده و آن را  بر روی دندان‌ها می گذارد.پس از گذشت دو هفته دندانها به سفیدی مورد نظر می‌رسند.ژل مورد استفاده در این روش کاربامید پراکساید بوده و بین ۱۰تا ۲۲درصد غلظت دارد.به دلیل پایین بودن غلظت ماده سفید کننده ، نیازی به محافظ لثه نیست.

Image result for office bleaching

Image result for home bleaching


 

در سال‌های اخیر محصولات زیادی نیز برای سفیدکردن در داروخانه‌ها وسوپرمارکت‌ها ارائه می‌شوند که غلظتی کمتر از ده درصد دارند وبه علت نظارت نداشتن دندانپزشک بر مراحل درمان استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌گردد.

به طور معمول پس از بلیچینگ بهبود مناسبی در زیبائی دندانها در اثر سفید شدن آن‌ها مشاهده می‌شود.ولی باید دانست این روش بر تمامی رنگیزه‌های دندانی موثر نیست ودر برخی موارد بدرنگی شدید دندان‌ها نیاز به درمان‌های طولانی مدت بلیچینگ ویا استفاده از درمان لامینیت می‌باشد.

از عوارض درمان بلیچینگ می‌توان به حساس شدن دندانها  , سوختگی لثه ها(در موارد استفاده نادرست ) اشاره کرد.این عوارض در تعداد کمی از مراجعین ممکن است به وجودآید و پس از چند روز بهبود می‌یابد.مدتی پس از سفیدکردن ممکن است تا حدودی از سفیدی دندان کاسته گردد.برای اخذ بهترین نتیجه بهتراست ابتدا درمان Office Bleaching در مطب توسط دندانپزشک انجام شود و درمان در خانه با روش Home bleach کامل گردد تا نتیجه با ثبات تری حاصل شود که در این صورت ماندگاری درمان با رعایت بهداشت خوب ،نکشیدن سیگار و خوردن هرچه کمتر مواد رنگی حدود ۵ سال خواهد بود.

 

تمام حقوق برای وب سایت دکتر احسان صادقی نژاد محفوظ میباشد